D38999/26MG16PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MG16PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 16C 16#16 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
MIL Conformance :
yes
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Gender :
Male
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
HTS Code :
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Free Hanging
Body Plating :
Electroless Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Orientation :
B
Mixed Contacts :
No
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size, MIL :
G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
16
IEC Conformance :
Shell Material :
Composite
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Style :
Pin
ECCN Code :
EAR99
Backshell Type :
Solid
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Empty Shell :
Number of Positions :
16
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Pbfree Code :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Color :
Silver
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/26MG16PB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MG16PB Overview
D38999/26MG16PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MG16PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MG16PB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER