D38999/26MG16PAL
Mfr.Part #
D38999/26MG16PAL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MG16PAL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
CABLE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
No
Contact Type :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Gender :
Male
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
Orientation :
A
Mounting Feature :
Fastening Type :
Threaded
Features :
Coupling Nut
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
DIN Conformance :
Contact Size :
16
Published :
Body Material :
Composite
Insert Material :
Plastic
Termination Type :
Crimp
Connector Type :
Circular, Plug
Coupling Type :
Composite
Shell Size :
G
Material Flammability Rating :
Filter Feature :
Includes :
Shell Size, MIL :
G
Contact Shape :
Circular
Number of Contacts :
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Plating - Body :
Electroless Nickel
Shielded
REACH SVHC :
No SVHC
Solid
Contact Plating :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Housing Color :
Silver
Datasheets
D38999/26MG16PAL
Circular, Plug Composite CABLE Nickel 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/26MG16PA-LC Overview
D38999/26MG16PA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MG16PA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
D38999/26MG16PA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT