D38999/26MG16PA
Mfr.Part #
D38999/26MG16PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating (Amps) :
13A
Number of Positions :
16
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Total Number of Contacts :
16
Backshell Type :
Solid
Feature :
Coupling Nut
Empty Shell :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size, MIL :
G
Datasheets
D38999/26MG16PA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MG16PA Overview
D38999/26MG16PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MG16PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MG16PA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER