D38999/26MG16JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MG16JN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 16C 16#16 SKT PLUG
Stock
46
In Stock :
46
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
HTS Code :
Number of Positions :
16
Total Number of Contacts :
16
Mount :
CABLE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aerospace, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
N (Normal)
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
G
Shell Finish :
Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Packaging :
Bulk
Gender :
Male
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
21-16
Fastening Type :
Threaded
JESD-609 Code :
e4
Empty Shell :
Shell Material :
Composite
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating (Amps) :
13A
Backshell Type :
Solid
Datasheets
D38999/26MG16JN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MG16JN Overview
D38999/26MG16JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MG16JN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MG16JN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT