D38999/26MG16JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MG16JN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Filter Feature :
No
Shell Size - Insert :
21-16
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Male
Mount :
CABLE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Composite
Insert Material :
Thermoplastic
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Total Number of Contacts :
16
IEC Conformance :
Radiation Hardening :
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
Current Rating (Amps) :
13A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
16
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e4
Shell Size, MIL :
G
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aerospace, Military
HTS Code :
Datasheets
D38999/26MG16JN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MG16JN Overview
D38999/26MG16JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MG16JN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MG16JN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER