D38999/26MG16JC
Mfr.Part #
D38999/26MG16JC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Coupling Nut
Factory Lead Time :
24 Weeks
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thermoplastic
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Applications :
Aviation, Marine, Military
Nickel
Current Rating (Amps) :
13A
Datasheets
D38999/26MG16JC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded