D38999/26MG16JB
Mfr.Part #
D38999/26MG16JB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MG16JB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Free Hanging (In-Line)
REACH SVHC :
No SVHC
Applications :
Aerospace, Military
Threaded
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating (Amps) :
13A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
Filter Feature :
Mount :
CABLE
Datasheets
D38999/26MG16JB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MG16JB Overview
D38999/26MG16JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MG16JB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MG16JB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER