D38999/26MG16JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MG16JA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
21-16
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mixed Contacts :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
13A
Orientation :
A
Applications :
Aerospace, Military
Number of Positions :
16
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Shell Material :
Composite
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
Mount :
CABLE
Contact Finish - Mating :
Gold
Radiation Hardening :
Filter Feature :
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
16
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Gender :
Male
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Silver
IEC Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
G
Datasheets
D38999/26MG16JA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MG16JA Overview
D38999/26MG16JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MG16JA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MG16JA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER