D38999/26MG16JA
Mfr.Part #
D38999/26MG16JA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 16C 16#16 SKT PLUG
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
21-16
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Threaded
REACH SVHC :
No SVHC
Solid
Current Rating (Amps) :
13A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
A
Radiation Hardening :
Insert Material :
Thermoplastic
Mount :
CABLE
IEC Conformance :
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Number of Positions :
16
Gender :
Male
Applications :
Aerospace, Military
Datasheets
D38999/26MG16JA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MG16JA Overview
D38999/26MG16JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MG16JA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MG16JA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT