D38999/26MG16HN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MG16HN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size, MIL :
G
Mount :
Free Hanging
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
16
Total Number of Contacts :
16
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
No
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
No
Pbfree Code :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Coupling Nut
Current Rating :
13A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Composite
Filter Feature :
Empty Shell :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/26MG16HN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MG16HN Overview
D38999/26MG16HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MG16HN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MG16HN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER