D38999/26MG16HC
Mfr.Part #
D38999/26MG16HC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 16C 16#16 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
No
Mount :
CABLE
IEC Conformance :
No
Color :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Applications :
Aerospace, Military
Published :
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
13A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Male
Radiation Hardening :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Backshell Type :
Solid
Composite
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/26MG16HC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MG16HC Overview
D38999/26MG16HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MG16HC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MG16HC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT