D38999/26MG16HB
Mfr.Part #
D38999/26MG16HB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
21-16
Mount :
Free Hanging
Pbfree Code :
No
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Published :
2001
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
Orientation :
B
Empty Shell :
ECCN Code :
EAR99
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Shell Finish :
Electroless Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Color :
Composite
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/26MG16HB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MG16HB Overview
D38999/26MG16HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MG16HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MG16HB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER