D38999/26MG16HA
Mfr.Part #
D38999/26MG16HA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 16C 16#16 PIN PLUG
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
Composite
Color :
Silver
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mixed Contacts :
No
Pbfree Code :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
IEC Conformance :
Gender :
Male
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2001
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL Conformance :
yes
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
21-16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Finish - Mating :
Bulk
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ratings :
e4
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
D38999/26MG16HA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MG16HA Overview
D38999/26MG16HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MG16HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MG16HA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT