D38999/26MG16HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MG16HA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MG16HA
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
Number of Positions :
16
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
No
Shell Size - Insert :
21-16
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Shell Material :
Composite
Mixed Contacts :
No
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
16
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, MIL :
G
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Electroless Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Male
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
Pbfree Code :
IEC Conformance :
Mount :
Free Hanging
Published :
2001
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/26MG16HA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MG16HA Overview
D38999/26MG16HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MG16HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MG16HA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER