D38999/26MG16BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MG16BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Pbfree Code :
No
Shell Material :
Composite
Military Standard :
MIL-DTL-38999
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
No
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Silver
Published :
2006
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
16
Shell Size, MIL :
G
Type :
For Female Sockets
Gender :
FEMALE
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
B
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Plug Housing
Body Plating :
Electroless Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
IEC Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
21-16
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
16
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/26MG16BB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MG16BB Overview
D38999/26MG16BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MG16BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MG16BB Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT