D38999/26MG16AC
Mfr.Part #
D38999/26MG16AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 16C 16#16 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
G
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
No
Contact Material :
Copper
Total Number of Contacts :
16
Insert Material :
Plastic
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Feature :
Coupling Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Housing Color :
Silver
Mixed Contacts :
No
Number of Positions :
16
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Plug Housing
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
HTS Code :
IEC Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Composite
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Published :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
MIL Conformance :
yes
Gender :
Male
Orientation :
C
Body Plating :
Electroless Nickel
Type :
For Male Pins
Empty Shell :
yes
Datasheets
D38999/26MG16AC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/26MG16AC Overview
D38999/26MG16AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MG16AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MG16AC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT