D38999/26MG16AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MG16AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Gender :
Male
Feature :
Coupling Nut
Insert Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
Contact Material :
Copper
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug Housing
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
yes
Housing Color :
Silver
ECCN Code :
EAR99
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Electroless Nickel
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
16
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
No
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
Orientation :
C
HTS Code :
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
IEC Conformance :
Published :
Shell Size, MIL :
G
Shell Material :
Composite
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
16
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/26MG16AC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/26MG16AC Overview
D38999/26MG16AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MG16AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MG16AC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT