D38999/26MG16AA
Mfr.Part #
D38999/26MG16AA
Description
CONN PLUG HSNG MALE 16POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
16
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Material :
Copper
Published :
Contact Type :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Plating :
Electroless Nickel
Contact Shape :
Circular
Pbfree Code :
Connector Type :
Plug Housing
Contact Plating :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
Receptacle
Composite
Type :
For Male Pins
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Mixed Contacts :
REACH SVHC :
No SVHC
Total Number of Contacts :
16
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/26MG16AA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MG16AA Overview
D38999/26MG16AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MG16AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MG16AA Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT