D38999/26MG11SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MG11SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
61
In Stock :
61
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Radiation Hardening :
No
Published :
2014
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
21-11
Backshell Type :
Solid
Mount :
CABLE
Shielding :
Shielded
Applications :
Aerospace, Military
Gender :
Male
REACH SVHC :
No SVHC
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
11
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
G
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
11
Shell Material :
Composite
Empty Shell :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
Current Rating (Amps) :
23A
Contact Material :
COPPER ALLOY
JESD-609 Code :
e4
Shell Finish :
Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mixed Contacts :
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/26MG11SN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MG11SN Overview
D38999/26MG11SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MG11SN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MG11SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER