D38999/26MG11SN
Mfr.Part #
D38999/26MG11SN
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
61
In Stock :
61
Empty Shell :
REACH SVHC :
No SVHC
Applications :
Aerospace, Military
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Radiation Hardening :
Shielded
Published :
2014
Backshell Type :
Solid
Current Rating (Amps) :
23A
Thermoplastic
Gender :
Male
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
21-11
Orientation :
N (Normal)
Color :
Silver
Total Number of Contacts :
11
Mount :
CABLE
Datasheets
D38999/26MG11SN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded