D38999/26MG11SC
Mfr.Part #
D38999/26MG11SC
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Connector Type :
Plug, Female Sockets
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Composite
Pbfree Code :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
IEC Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
Feature :
Coupling Nut
yes
Current Rating (Amps) :
23A
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Orientation :
C
Datasheets
D38999/26MG11SC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded