D38999/26MG11SB
Mfr.Part #
D38999/26MG11SB
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
11
Color :
Silver
JESD-609 Code :
e4
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
No SVHC
IEC Conformance :
Mount :
CABLE
Applications :
Aerospace, Military
Shell Size - Insert :
Gender :
Male
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Orientation :
B
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
23A
Radiation Hardening :
Empty Shell :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
D38999/26MG11SB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded