D38999/26MG11SA
Mfr.Part #
D38999/26MG11SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating :
23A
Total Number of Contacts :
11
Feature :
Coupling Nut
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Nickel
Pbfree Code :
Threaded
Ratings :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
COPPER ALLOY
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Factory Lead Time :
24 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
A
Datasheets
D38999/26MG11SA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MG11SA Overview
D38999/26MG11SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MG11SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MG11SA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER