D38999/26MG11PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MG11PN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size, MIL :
G
Total Number of Contacts :
11
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Nickel
Termination :
Crimp
Applications :
Aerospace, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
11
Shell Material :
Composite
Filter Feature :
No
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
CABLE
JESD-609 Code :
e4
Color :
Silver
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
23A
Shell Size - Insert :
Radiation Hardening :
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Empty Shell :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/26MG11PN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded