D38999/26MG11PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MG11PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
34
In Stock :
34
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
23A
Empty Shell :
No
Applications :
Aerospace, Military
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Gender :
Male
Shell Size, MIL :
G
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
Shell Finish :
Nickel
Mixed Contacts :
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Total Number of Contacts :
11
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
11
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Radiation Hardening :
Mount :
CABLE
Shell Material :
Composite
REACH SVHC :
No SVHC
Ingress Protection :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
21-11
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Silver
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/26MG11PN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MG11PN Overview
D38999/26MG11PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MG11PN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MG11PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER