D38999/26MG11PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MG11PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
N (Normal)
Mount :
CABLE
Total Number of Contacts :
11
Connector Type :
Plug, Male Pins
Applications :
Aerospace, Military
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Material :
Composite
Shell Finish :
Nickel
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
23A
Shell Size, MIL :
G
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
11
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Radiation Hardening :
Datasheets
D38999/26MG11PN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MG11PN Overview
D38999/26MG11PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MG11PN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MG11PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER