D38999/26MG11JB
Mfr.Part #
D38999/26MG11JB
Description
8D 11C 11#12 SKT PLUG
Product Category :
Circular Connector Housings
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
B
Applications :
Aerospace, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Radiation Hardening :
Threaded
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
23A
Mount :
CABLE
Datasheets
D38999/26MG11JB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MG11JB Overview
D38999/26MG11JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MG11JB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MG11JB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT