D38999/26MG11HE
Mfr.Part #
D38999/26MG11HE
Description
8D 11C 11#12 PIN PLUG
Product Category :
Circular Connector Housings
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
Orientation :
E
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
11
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
23A
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Finish :
Nickel
Bulk
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/26MG11HE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MG11HE Overview
D38999/26MG11HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MG11HE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MG11HE Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT