D38999/26MG11HD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MG11HD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MG11HD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Gender :
Male
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
11
Shell Material :
Composite
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e4
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Empty Shell :
No
Orientation :
D
Total Number of Contacts :
11
HTS Code :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Filter Feature :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
Shell Size, MIL :
G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Pbfree Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/26MG11HD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
D38999/26MG11HD Overview
D38999/26MG11HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MG11HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MG11HD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER