D38999/26MG11HC
Mfr.Part #
D38999/26MG11HC
Description
8D 11C 11#12 PIN PLUG
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
G
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Mount :
Free Hanging
IEC Conformance :
Number of Positions :
11
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
11
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Pbfree Code :
Shielded
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Ratings :
Orientation :
C
Published :
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Male
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
D38999/26MG11HC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MG11HC Overview
D38999/26MG11HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MG11HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MG11HC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT