D38999/26MG11BN
Mfr.Part #
D38999/26MG11BN
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
11
Bulk
Housing Color :
Silver
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Plastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
yes
Contact Plating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Feature :
Coupling Nut
Shell Size, MIL :
G
Connector Type :
Plug Housing
Total Number of Contacts :
11
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
12
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Shell Finish :
Electroless Nickel
HTS Code :
Datasheets
D38999/26MG11BN
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/26MG11BN Overview
D38999/26MG11BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MG11BN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MG11BN Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT