D38999/26MG11BD
Mfr.Part #
D38999/26MG11BD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 11POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
ECCN (US) :
EAR99
Maximum Current Rating (A) :
23
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mating Style :
Threaded
Mounting :
Cable Mount
Shell Plating :
Nickel
EU RoHS :
Compliant
Automotive :
No
Product Length (mm) :
31
SVHC Exceeds Threshold :
yes
Military Standard Series :
Series III
Termination Method :
Crimp
Less Contact :
yes
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Contact Gender :
SKT
Product Diameter (mm) :
41.7
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Cycle (Cycles) :
500
Number of Terminals :
11
Number of Contacts :
11
Wire Size (AWG) :
PPAP :
Circular
Insulation Resistance (MOhm) :
Gender :
PL
Polarization :
D
Maximum Operating Temperature (°C) :
200
Number of Ports :
1
SVHC :
Body Orientation :
Straight
Contact Plating :
Gold
Shell Size / Insert Arrangement :
Datasheets
D38999/26MG11BD
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT