D38999/26MG11BB
Mfr.Part #
D38999/26MG11BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MG11BB
Stock
272
In Stock :
272
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Coupling Nut
Shell Size, MIL :
G
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
No
Contact Size :
12
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
B
Shell Finish :
Electroless Nickel
Published :
2008
Insert Material :
Plastic
Ingress Protection :
Environment Resistant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
21-11
DIN Conformance :
Number of Positions :
11
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Silver
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
11
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Composite
Connector Type :
Plug Housing
Contact Shape :
Circular
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/26MG11BB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/26MG11BB Overview
D38999/26MG11BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MG11BB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MG11BB Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT