D38999/26MG11AA
Mfr.Part #
D38999/26MG11AA
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Product Category :
Circular Connector Housings
yes
Contact Type :
Crimp
Shell Size, MIL :
G
Published :
Shell Material :
Composite
Pbfree Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Plug Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Note :
Contacts Not Included
Gender :
Male
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Total Number of Contacts :
11
Orientation :
A
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Number of Positions :
11
HTS Code :
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
12
Datasheets
D38999/26MG11AA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MG11AA Overview
D38999/26MG11AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MG11AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MG11AA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT