D38999/26MF32SNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MF32SNL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLG HSG FMALE 32POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Composite
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
32
Feature :
Coupling Nut
Shell Size, MIL :
F
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Plug Housing
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Insert Material :
Plastic
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Silver
Contact Type :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Number of Positions :
32
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Contact Shape :
Circular
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Plating :
Gold
Type :
For Female Sockets
Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
N (Normal)
Empty Shell :
yes
Contact Size :
20
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/26MF32SNL
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/26MF32SN-LC Overview
D38999/26MF32SN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MF32SN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MF32SN-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT