D38999/26MF32SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MF32SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MF32SN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
Crimp
Shell Material :
Composite
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Style :
Socket
Color :
Silver
Feature :
Coupling Nut
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Published :
Shell Size, MIL :
F
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Total Number of Contacts :
32
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Cable, Free Hanging
Contact Gender :
FEMALE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
20
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
7.5A
Orientation :
N (Normal)
Contact Quantities :
32
Mixed Contacts :
Empty Shell :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
Plating :
Electroless Nickel
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/26MF32SN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MF32SN Overview
D38999/26MF32SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MF32SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MF32SN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER