D38999/26MF32SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MF32SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Free Hanging
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Composite
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
Shell Size, MIL :
F
Shell Finish :
Electroless Nickel
Empty Shell :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Color :
Silver
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Published :
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
32
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
32
Current Rating :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Resistant
Contact Style :
Socket
Orientation :
B
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mixed Contacts :
Feature :
Coupling Nut
Datasheets
D38999/26MF32SB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MF32SB Overview
D38999/26MF32SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MF32SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MF32SB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER