D38999/26MF32SB
Mfr.Part #
D38999/26MF32SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ratings :
Environment Resistant
Shielded
Published :
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
Mixed Contacts :
Contact Style :
Socket
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
B
Fastening Type :
Threaded
Color :
Silver
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Current Rating :
7.5A
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Mount :
Free Hanging
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
D38999/26MF32SB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MF32SB Overview
D38999/26MF32SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MF32SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MF32SB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER