D38999/26MF32SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MF32SA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
32
Current Rating :
7.5A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
A
Shell Material :
Composite
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Feature :
Coupling Nut
Shell Size, MIL :
F
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Factory Lead Time :
24 Weeks
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
32
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
Pbfree Code :
yes
Mixed Contacts :
Mount :
Free Hanging
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/26MF32SA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded