D38999/26MF32SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MF32SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MF32SA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
32
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Free Hanging
Feature :
Coupling Nut
Applications :
Aviation, Marine, Military
Pbfree Code :
yes
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Total Number of Contacts :
32
Shell Size, MIL :
F
Shell Material :
Composite
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
IEC Conformance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating :
7.5A
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/26MF32SA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MF32SA Overview
D38999/26MF32SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MF32SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MF32SA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER