D38999/26MF32PN
Mfr.Part #
D38999/26MF32PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
227
In Stock :
227
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Composite
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Size :
20
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
Shielded
Current Rating :
7.5A
Shell Finish :
Electroless Nickel
Empty Shell :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Backshell Type :
Solid
Published :
2006
Shell Size - Insert :
19-32
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Quantities :
Gold
Contact Style :
Pin
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Positions :
32
Length :
31.34mm
Total Number of Contacts :
Contact Gender :
Male
Filter Feature :
Plating :
Electroless Nickel
Mount :
Cable, Free Hanging
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Silver
Datasheets
D38999/26MF32PN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MF32PN Overview
D38999/26MF32PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MF32PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MF32PN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER