D38999/26MF32PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MF32PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
36
In Stock :
36
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Shell Size, MIL :
F
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Filter Feature :
No
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
DIN Conformance :
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Feature :
Coupling Nut
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Number of Positions :
32
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Connector Type :
Plug, Male Pins
Backshell Type :
Solid
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Composite
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
32
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
19-32
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
Datasheets
D38999/26MF32PA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MF32PA Overview
D38999/26MF32PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MF32PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MF32PA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER