D38999/26MF32JC-LC
Mfr.Part #
D38999/26MF32JC-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 32POS INLINE
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
19-32
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
20
Housing Color :
Silver
Orientation :
C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Material :
Composite
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Number of Pins :
32
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Plug Housing
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielded
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Published :
2006
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MF32JC-LC Overview
This product is packaged in a Plug Housing box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is possible to ensure that Coupling Nut, Self Locking remains constant during operation.It is equipped with 32 pins.
D38999/26MF32JC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MF32JC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MF32JC-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT