D38999/26MF32JB
Mfr.Part #
D38999/26MF32JB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MF32JB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A
Reach Compliance Code :
not_compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Total Number of Contacts :
32
Feature :
Coupling Nut
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Orientation :
B
Insert Material :
Thermoplastic
DIN Conformance :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Type :
Solid
Termination :
Crimp
Empty Shell :
Number of Positions :
32
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/26MF32JB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MF32JB Overview
D38999/26MF32JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MF32JB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MF32JB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER