D38999/26MF32HN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MF32HN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Coupling Nut
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Termination :
Crimp
Shell Material :
Composite
Shell Finish :
Nickel
MIL Conformance :
yes
Orientation :
N (Normal)
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
32
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
19-32
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
F
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
32
Current Rating (Amps) :
7.5A
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/26MF32HN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MF32HN Overview
D38999/26MF32HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MF32HN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MF32HN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER