D38999/26MF32HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MF32HC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A
Pbfree Code :
yes
Shell Size, MIL :
F
Total Number of Contacts :
32
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
No
Empty Shell :
No
Number of Positions :
32
Orientation :
C
Feature :
Coupling Nut
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Nickel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
IEC Conformance :
Shell Material :
Composite
DIN Conformance :
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
Datasheets
D38999/26MF32HC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MF32HC Overview
D38999/26MF32HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MF32HC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MF32HC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER