D38999/26MF32HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MF32HA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MF32HA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Pins :
20
Orientation :
A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
32
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL Conformance :
yes
Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
32
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Shell Material :
Composite
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
Published :
Mixed Contacts :
JESD-609 Code :
e4
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
F
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Pbfree Code :
Empty Shell :
Datasheets
D38999/26MF32HA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MF32HA Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 20 pins on the device.Several benefits come from the Coupling Nut, Self Locking feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
D38999/26MF32HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MF32HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MF32HA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER