D38999/26MF32HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MF32HA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Empty Shell :
No
Total Number of Contacts :
32
Orientation :
A
Published :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size, MIL :
F
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Ratings :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Gender :
Male
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
Number of Pins :
20
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
Shell Material :
Composite
Factory Lead Time :
12 Weeks
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
32
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/26MF32HA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MF32HA Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 20 pins on the device.Several benefits come from the Coupling Nut, Self Locking feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
D38999/26MF32HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MF32HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MF32HA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER