D38999/26MF32HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MF32HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mixed Contacts :
No
Shell Material :
Composite
Number of Pins :
20
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Backshell Type :
Solid
Ratings :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Published :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
F
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
32
DIN Conformance :
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
Empty Shell :
Mount :
Free Hanging
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Pbfree Code :
Total Number of Contacts :
32
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/26MF32HA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MF32HA Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 20 pins on the device.Several benefits come from the Coupling Nut, Self Locking feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
D38999/26MF32HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MF32HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MF32HA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER