D38999/26MF32BC
Mfr.Part #
D38999/26MF32BC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 32POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Coupling Type :
Threaded
IEC Conformance :
No
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
CABLE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
32
Shell Finish :
NICKEL PLATED
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Body/Shell Style :
PLUG
Contact Finish - Mating :
Nickel
Contact Gender :
FEMALE
Shell Material :
Composite
Mixed Contacts :
Contact Finish Termination :
Nickel (Ni)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Filter Feature :
Empty Shell :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, RFI SHIELDED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56351
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination Type :
Crimp
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Gold
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Shell Size :
F
HTS Code :
Datasheets
D38999/26MF32BC
MIL SERIES CONNECTOR COMPOSITE CABLE NICKEL PLATED
D38999/26MF32BC Overview
D38999/26MF32BC Features
D38999/26MF32BC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MF32BC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT